Sıkça Sorulan Sorular

• Eymense'den sipariş ettiğim ürünler ne zaman üretilir/teslim edilir?

Sipariş ettiğiniz ürünler 15-21 iş günü içerisinde üretilir ve dairenizin önüne kadar teslimatı sağlanır. Eğer ürünümüzle beraber  kurulum hizmeti satın aldıysanız montaj ekibimiz ürününüzün kurulumunu da gerçekleştirir.

• Eymense'ye güvenebilir miyim, kişisel verilerim nasıl korunuyor?​​​​​​

Kullanıcılarımızın kişisel verilerini KVKK kapsamında koruyor ve işliyoruz, herhangi bir şekilde firmamızda kişisel bilgileriniz üçüncü taraf kişilerle kesinlikle paylaşılmaz. Kişisel bilgileriniz yalnızca sipariş sonrası ürününüz teslim olana kadar veritabanımızda tutulur. Siparişiniz teslim edildikten sonra  2 yıl garanti kapsamında olduğunuz için kişisel bilgileriniz veritabanımız aracılığıyla şifrelenir ve güvenli bir yerde tutulur. Garanti kapsamında bize tekrardan ulaşmanız durumunda verileriniz tekrardan işlenir ve süreç bittiğinde eski haline döner.

• Sipariş ettiğim ürünün istediğim rengini seçebilir miyim?

Müşteri temsilcilerimiz siparişiniz sonrası sizlerle iletişime geçerek siparişinizin son halini belirler, ürün rengi gibi şeyleri belirledikten sonra üretime başlanır. Eğer standart bir renk dışında renk seçtiyseniz, ürününüzün iade hakkını kaybedersiniz, kartelaya göre özel renk seçtiyseniz ürünüzde yalnızca tamir/değişim gibi konularda destek alabilirsiniz.

• Çeşitli pazaryerlerinde ve sitenizde aynı ürününüzün fiyatları farklı?​​​​​​​​​​​​​​

Evet, zaman zaman aynı ürün olsa dahi çeşitli pazaryerlerinde ve sitemizde fiyat farklılıkları oluşabilmektedir. O günün mevcut fiyat politikası ve kampanyası neyse fiyatlar değişiklik gösterir. Genel olarak internet sitemizde ürünlerimize sık sık indirim uygularız.

• Ücretsiz kargo seçeneğinden faydalanabilir miyim?​​​​​​​​​​​​​​

Evet, ürünlerimizin hepsinde yaşadığınız yer ücretsiz kargo kapsamındaysa bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Ülke genelinde genellikle ücretsiz kargo hizmetimiz vardır. Ancak, teslimat adresi merkezi bir yerde değilse ve nakliye hizmetinde problem yaşanabilecek bir yerse ürünlerimizin nakliyesi mevcut koşullara göre değişkenlik gösterir. Bu bilgileri müşteri temsilcilerimizden temin edebilirsiniz. Merak etmeyin, müşteri temsilcilerimiz bu konularda sizlere memnuniyetle yardımcı olur.

• Satın aldığım ürünle ilgili herhangi bir problem yaşarsam ne yapmalıyım?​​​​​​​​​​​​​​

İnternet sitemiz üzerinden satın aldığınız ve tarafınıza teslimatı sağlanmış ürünün, teslimat tarihinden en geç 14 gün içerisinde WhatsApp destek hattımıza ulaşıp bizlere durumu bildirmeniz gerekir.

Ambalajı zarar görmüş, ambalajı olmayan ve kullanılmış ürünlerde iade kabul edilmez.

İade etmek istediğiniz ürün, iade ekibimiz adresinize geldiğinde ürün nasıl teslim edildi ise, o şekilde iade alınır. Aksi taktirde iade talebiniz kabul edilmez, yukarıdaki gibi ambalajı zarar görmüş, ambalajı olmayan ve kullanılmış ürünlerde iade kabul edilmez.

Teslim alınan üründe  kırık parça çıkması durumunda, kırık olan parçaların fotoğraflarını çekip sipariş numarasını, kırık parçanın adetini ve ürünün kodunu/ismini belirterek WhatsApp destek hattımıza bildirmeniz durumunda, yedek parça temini yapılmaktadır.

 

Bu bilgiler sipariş öncesinde sizlere müşteri temsilcilerimiz tarafından verilir.

Buradaki bilgiler sürekli güncellenmektedir, sıkça sorulan sorularımızı kontrol edip güncellemelerimizi takip edebilirsiniz.

Son güncellenme tarihi: 21 Ocak 2024 18:46:04*

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR